AİLE - 00:24, 29 Şubat 2016 Pazartesi
Bereket için eve besmeleyle girin
Bereket için eve besmeleyle girin
Bireyselleşme, yalnız yaşama, insanlarla ilişkileri kesme, günümüzün endişe edilmesi gereken problemlerinden biri.


Halkıyla beraber olmaya özen gösteren, onlarla ilişkilerini sürekli canlı tutan Rahmet Peygamberi Efendimiz (sas) yukarıdaki problemlere düçâr olmamak için ‘selam' ile yalnızlaşmanın önüne geçip, sosyal huzuru temin etmemizi istiyor. Çünkü selam insanlar arasında bereketi temin eden Allah katından yeryüzüne inen ‘bir iyi dilek temennisidir.'.

‘ALLAH SELAM VERMEMİZİ EMREDİYOR'

Allah (cc) Kur'an'da şöyle buyurur: “…Evlerinize girdiğiniz zaman Allah katından kutlu, feyizli ve bereketli bir iyi dilek temennisi olarak birbirinize selam verin.” (Nûr Sûresi, 61) Efendimiz (sas) ise Hz. Enes'e (ra) şunu tavsiye ediyor: “Ey oğulcuğum! Evine girdiğin zaman selam ver ki, selamın, hem senin üzerine hem de ailene bereket olsun.” (Tirmizi, İsti'zan, 10)

‘EVLERİNİZE GİRERKEN SELAM VERİN'

Demek ki selam insanlara, karşılıklı huzur, güven ve bereket veriyor. ‘Sana Allah'ın selamıyla yaklaşıyorum, ben senin dostunum, benden zarar görmezsin' mesajı veriyoruz karşımızdakine. Gelin ey kutlu insanlar! Bizler de hem ailemize hem de çevremize selam vermeyi ihmal etmeyelim.

Selamün aleyküm ne demek?

Esenlik, kurtuluş, selamet anlamına gelen selam, ‘Selâmün aleyküm' (Allah'ın selamı, bereketi üzerinize olsun) şeklinde söylenir. Ve karşılık aynı dua ile olur: Ve aleykümüsselam (Selam, bereket, esenlik sizin üzerinize de olsun).

Unutmayın, selam vermek sünnet almak ise farzdır.

Ey okur! Selamün aleyküm!

Salih Yusufoğlu'nun Ailem Dergisi'ndeki yazısı