Biruya

Biruya Haber Portalı


16:17, 16 Ağustos 2015 Pazar
Aşırı sıcaklar insan psikolojisini etkiliyor

Aşırı sıcaklar insan psikolojisini etkiliyor

Yaz aylarında özellikle sıcaklığın yükseldiği öğle saatlerinde trafikte, yolda ve bazı mekânlarda kavgalara sıkça rastlanabiliyor.
Aşırı sıcaklarla bunalan insanların birbirine karşı gösterdiği tahammül de azalabiliyor. Başkent Üniversitesi Adana Hastanesi Psikiyatri Bölümü Uzmanı Dr. Ümit Aslaner, sıcak havaların bazı ruhsal hastalıkları tetiklediğini söylüyor. Aşırı sıcakların “öfke kontrol bozukluğuna” yol açtığını aktaran Aslaner, “Bu nedenle, yaz mevsiminde suç oranlarında artış görülmektedir.” diyor.

Öfke kontrol bozukluğunun sıcak havaların tetiklediği ruhsal sıkıntılardan birisi olduğunu ifade eden Psikiyatrist Ümit Aslaner, “Bu mevsimde, aşırı sıcak havalar nedeniyle insanlarda tahammül azalır. Sıcak nedeniyle olaylardan daha çok etkilenirler ve aşırı tepkiler verebilirler.” diye konuşuyor.

Aşırı sıcakların uyku bozukluklarına da yol açtığını kaydeden Aslaner, “Uykuya dalabilmek için normalde ışığın azalması ve vücut ısısının da bir parça düşmesi gerekir. Sıcak hava bunları önlediği için bu konuda güçlük yaşanabilir. Ayrıca güneşin erken doğması da uyanmayı kolaylaştırır. Bu durumun süreklilik kazanması bir psikiyatrik hastalık olan ‘insomnia-uykusuzluk' sorununa yol açabilir. Uykusuz kalan insan da gün boyu gergin ve huzursuz olur. Bu durum ‘bipolar duygudurum' adlı çok önemli bir psikiyatrik hastalığın ortaya çıkmasını tetikleyebilir.” ifadelerini kullanıyor.

PANİKATAK SIKLAŞABİLİR

Özellikle panikatak geçiren hastaların sıcak havada nem oranının artışına büyük duyarlılık göstererek gerildiklerini ve panik bozuklukların görülme sıklığının arttığını anlatan uzman Ümit Aslaner şöyle devam etti: “Mevsimlerin insan ruh hali üzerindeki etkileri geçmiş uzun yıllardan beri bilinen bir durumdur. Bu etkiler aslında insan dışındaki diğer canlılarda da birtakım fiziksel ve ruhsal değişimler yaratır. Sıcak havalarda yeterli sıvı alınmaması özellikle yaşlı hastalarda bilinç bulanıklığı ve bazı davranış bozukluklarına yol açabilir. Tansiyon düşebilir. Bazı psikiyatrik ilaçlar da tansiyon düşürdüğünden baş dönmesi, göz kararması ortaya çıkabilir.”

Sıcak havaların birçok psikiyatrik hastalığın görülme sıklığını artırdığını bildiren Aslaner, “Sıcak havalar, aşırı terleme gibi değişimlerin etkilediği bireylerde istek azalması, enerji kaybı, keyifsizlik gibi depresif belirtilerin ortaya çıkmasına da zemin hazırlamaktadır. Dolayısıyla çok sıcak hava ile birçok psikiyatrik hastalığın görülme sıklığı arasında önemli bir bağlantı bulunmaktadır.” diyor.
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
Zika virüsü bulaşan bebekler
Kanada ve Şili hariç Amerika kıtasındaki tüm ülkeleri tehdit eden Zika virüsünün, Avrupa'ya da sıçramasının ardından tüm dünyada alarma geçildi.


En Çok Okunanlar