Biruya

Biruya Haber Portalı


21:09, 10 Ocak 2016 Pazar
Kırıp döken çocuk problemleri

Kırıp döken çocuk problemleri

Aile Danışmanı Efkan Yeşildağ, evinizde çocukların rahatça oynayabilecekleri bir alan oluşturmanızı öneriyor.
Biruya.com - Çocuklar, bir şeyleri kırıp dökerek büyürler. Yetişkinler ise hatalar yaparak gelişir ve tecrübe kazanırlar. Çocuklar genellikle bir eşyaya kasıtlı olarak zarar vermezler. Bazen sadece eğlenceli buldukları için, bazen de öç almak veya öfkesini dışavurmak için zarar verirler.

Çocukların eşlara karşı davranışlarıyla ilgili Meydan Gazetesi'nde bir yazı kaleme alan Aile Danışmanı Efkan Yeşildağ, evinizde çocukların rahatça oynayabilecekleri bir alan oluşturmanızı öneriyor.

İşte Yeşildağ'ın yazısı: Mesela onların odasını bir oyun odası gibi dizayn edebilir, bir duvarına kâğıt kaplatıp dilediği gibi resim yapmasına izin verebilirsiniz.

Evin dekorasyonunda çocukların fikirlerini almalı, temizliğinde sorumluluklar vermelisiniz. Böylece sahiplenme duygusuna katkı yapmış olursunuz.

Çocuğunuz bir eşyaya zarar verdiğinde, ona bağırıp çağırarak aşırı tepki göstermekten kaçının. Aptal, sakar gibi aşağılayıcı, suçlayıcı ifadeler kullanmayın. Bu onun öfkesini arttıracak ve hatasından ders çıkarmasına engel olacaktır.

Çocuğun yaptığı hatanın sonucuna katlanmasına izin verin. Mesela ortalığı kirletmiş veya bir şeyleri kırıp dökmüş ise temizlemesine yardımcı olun. Zarar verdiği eşyayı onarmak için gereken parayı, çocuğun harçlığından peyderpey kesebilirsiniz.

Çocuğun davranışlarının arkasındaki amacı anlamaya çalışın. Sizin ilginizi çekmek için eşyalara zarar veriyorsa bu ihtiyacını, onun güzel davranışlarını takdir ederek karşılayabilirsiniz.

Çocuğunuzun duyguları incinmiş ve sizi inciterek öç alma duygusuyla hareket ediyorsa, onun kendisini doğru bir şekilde ifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.
Siz çocuğunuza karşı bir hata yaptığınızda, ona hatanızın farkında olduğunuzu ifade edin ve sıkıca sarılarak özür dileyin.

Çocuklarımıza hata yapmanın doğal olduğunu, hatalarını nasıl düzeltip telafi edebileceklerini ve hatalarının sonuçlarına katlanmaları gerektiğini öğretebiliriz.

Unutmayın!

Çocukların yanlış davranışları, onlara doğrusunu öğretmemiz için bir fırsattır.
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
Zika virüsü bulaşan bebekler
Kanada ve Şili hariç Amerika kıtasındaki tüm ülkeleri tehdit eden Zika virüsünün, Avrupa'ya da sıçramasının ardından tüm dünyada alarma geçildi.


En Çok Okunanlar