Biruya

Biruya Haber Portalı


20:03, 13 Ocak 2016 Çarşamba
Çocuğunuzun pedagoğu olmak ister misiniz?

Çocuğunuzun pedagoğu olmak ister misiniz?

Anne baba davranışlarındaki tutarsızlık, iletişim kopuklukları, stresli ortam, yeterince zaman geçirilmemesi, kendini ifade edeceği ortamı oluşmaması eğitim ortamı açısından risk oluşturur.
Pedagoji, eğitimin teori ve pratiğini içine alan bilim alanlarını ifade eder. Eski antik çağlarda okulda öğrenciye eşlik eden yaşlı kölelere “Pedagog” deniliyordu. Günümüzde ise çocuklarda “eğitim” ile ilgili konularda uzman kişi olarak tanımlanabilir.

Günlük hayatın hızlıca değiştiği günümüzde çocuk psikolojisi ve pedagojisi ile ilgili standartlar da tartışılmaktadır. Neyin doğru olduğunu ifade eden yazılara baktığımızda “neyin doğru olmadığını anlamak” zorlaşmaktadır.

Objektif gözlem önemli

Bizlere başvuran birçok ailede kafa karışıklığı, hatta uzmanların bile farklı yorumlarının getirdiği kaosu görmekteyiz. Pedagoji kişiye özel değişkenlikler göstermekle birlikte ölçme ve değerlendirme ciddi önem kazanmaktadır. Bu konuda “gözlem” ve en önemlisi de “doğru ve objektif gözlem” önem kazanmaktadır. Bu durumda çocuğunuzun pedagoğu olmak önem kazanmaktadır.

Eğitim için uygun ortam oluşturun

Anne babaların günlük hayatta çocuklarla ilgili yaptıkları hataların başında eğitim için uygun ortam sağlayamamaları vardır. Pedagojinin ilk kurallarından birisi “uygun eğitim ortamı'' olmasıdır. Bununla birlikte ev içerisinde çocuğunuzun eğitimine engel olacak anne baba davranışlarındaki tutarsızlık, iletişim kopuklukları, stresli ortam, yeterince zaman geçirilmemesi, kendini ifade edeceği ortamı oluşmaması eğitim ortamı açısından risk oluşturur.

Objektif gözlem önemli

Birçok çocuk potansiyelini ortaya koyamıyor. Bunun en önemli sebebi çocukların ev ortamında kapasitelerinin işlenmemesi ve onun becerilerini arttıracak bir yönlendirme yapılmamasıdır. Hatta bazı çocukların evdeki eğitim tuzakları sebebiyle kapasitesinin köreltilmesi bile söz konusu olabilir.

Süreklilik sağlayın

En önemli değişimlerin zamanla olduğunu unutmayın. Pedagojide eğitim sürekliliği olmazsa olmaz kurallardan birisidir. Eğer sizler yaptığınız bir uygulamayı sonrasında tekrar ediyorsanız, bu süreklilik çocuğunuzda “pekiştirme'' metodu ile daha kalıcı öğrenmeler sağlayacaktır.

Pedagoji için sihirli kelimeleri unutmayın

Aslında anne babaların günlük hayatta belki de uygulayageldikleri şeyler pedagojinin altın standartlarını oluşturmaktadır. Çocuklara gösterdiğiniz

* İlgi

* destek

* sabır

* pozitif mesaj

* yerinde ödül

* sevgi dili

* yeri geldiğinde yardım

* varlığına gösterilen saygı

* yerinde empati

* etkin dinleme

* göz kontağı ile konuşma

* kıyaslamama

* potansiyelini keşfetme

gibi unsurlar önemlidir. Anne babalık aslında basite indirgenecek bir konu olmamakla birlikte aşırı abartılacak bir konu da değildir. Özellikle yerinde ve alanında uzman kişilerin pedagoji konusunda yorum yapması da çok önemlidir. Aksi takdirde çocukların geleceği yanlış önerilerle çıkmaza girebilir. Hepinize sağlıklı ve mutlu hafta sonları diliyorum.

Meydan
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
Zika virüsü bulaşan bebekler
Kanada ve Şili hariç Amerika kıtasındaki tüm ülkeleri tehdit eden Zika virüsünün, Avrupa'ya da sıçramasının ardından tüm dünyada alarma geçildi.


En Çok Okunanlar