Biruya

Biruya Haber Portalı


12:40, 16 Ocak 2016 Cumartesi
Tutarsız anne ağlayan çocuk demek

Tutarsız anne ağlayan çocuk demek

Annenin davranışlarındaki tutarsızlık, çocuğunun da davranışlarına büyük oranda yansıyor
Biruya.com - Doğumdan itibaren çocuğunuz ile aranızda temellerini attığınız duygusal bağ, hayatının geri kalanında sosyal yaşamını, arkadaşlıklarını, romantik ilişkilerini ve sorunlarla başa çıkma biçimini büyük ölçüde etkiliyor.

Meydan Gazetesi'nde yer alan habere göre; erken dönemde yoğun anne sevgisinin ve çocuğun ihtiyaçlarını karşılanmasının çocukta değerli olduğu inancını geliştirdiğini söyleyen ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nebi Sümer, bebeklik ve çocukluk döneminde kurulan bağın niteliğinin yetişkinlik döneminde kurulan yakın ilişkileri de doğrudan etkilediğini vurguluyor.

Çok tutarsız ve müdahaleci bir anneyle büyüyen çocuğun, ona yakın durarak ya da yapışarak varlığını garantilemeye çalıştığını belirten Sümer, bu durumun kişinin ileriki dönemde karşı cins ile yaşadığı ilişkileri de etkilediğini, bireyin bir çocuğun anneye yapışması gibi partnerine yapışmaya başladığını söyledi.

Anne ile çocuk arasındaki bağın zayıf olması halinde çocuğun ileriki yaşamında güvence peşinde koşacağını, başkalarıyla ilişkilerinde çok fazla detaya kilitleneceğini söyleyen Sümer, “Tutarsız, çok müdahaleci annelerin çocukları, hem çocukluk hem de yetişkinlik döneminde daha sık ağlar, sorunlarını ağlayarak çözmeye çalışırlar. Soğuk ve mesafeli annelerin çocukları ise sorunları görmezden gelerek uzak dururlar, bastırırlar ya da inkar ederler” diyor.
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
Zika virüsü bulaşan bebekler
Kanada ve Şili hariç Amerika kıtasındaki tüm ülkeleri tehdit eden Zika virüsünün, Avrupa'ya da sıçramasının ardından tüm dünyada alarma geçildi.


En Çok Okunanlar