Biruya

Biruya Haber Portalı


22:43, 17 Ocak 2016 Pazar
Çocuklara ölümü anlatmak

Çocuklara ölümü anlatmak

Bir ebeveynini kaybeden çocuklar, kendileri de ölümle yüzleşmekten, diğer ebeveynini de kaybetmekten veya kendilerine bakacak kimsenin kalmamasından korkabilirler
Biruya.com - Bir gün sevdiklerinizden birinin ölüm haberiyle irkilirsiniz. Bir acı oturur yüreğinize ve hayat anlamını yitirir adeta. Başka bir sevdiğinize sarılarak tutunmak istersiniz hayata. Yetişkin olarak siz inancınız ve iradenizle kalırsınız ayakta. Peki, ya çocuklar?

Efkan Yeşildağ'ın Meydan Gazetesi'nde konuyla ilgili kaleme aldığı yazısı şöyle: Bazı çocuklar sevdikleri birinin ölümünü kısa bir süre hissedip oyun oynamaya devam ederken, bazıları bu durumdan daha derin etkilenmektedirler. Bir ebeveynini kaybeden çocuklar, kendileri de ölümle yüzleşmekten, diğer ebeveynini de kaybetmekten veya kendilerine bakacak kimsenin kalmamasından korkabilirler.

TAVSİYELER

* Çocuklarınızla duygularınızı paylaşın ve onlarında duygularını ifade etmelerine izin verin.

* Çocukların “Bende ölecek miyim? Sende ölecek misin? Bana kim bakacak?” gibi sorularına, onları rahatlatacak şekilde cevaplar verin.

* Çocuğunuza, ölen kişinin uyuduğunu söylemeyin. Bu onun uyumaktan korkmasına neden olacaktır.

* Ölümün yokluk olmadığını ve ölen kişinin daha iyi ve güzel bir yere gittiğini inancınıza uygun bir şekilde çocuğunuza anlatın.

* Cenaze merasimini çocuklarınıza açıklayın ve isterlerse törenlere katılmasına engel olmayın.

* Ölen kişiyle yaşadığınız güzel anılarınızı çocuklarınıza anlatın. Ona ait resimleri ortadan kaldırmayın.

* Vefat eden kişiye olan vefanızın bir gereği olarak, düzenleyeceğiniz merasimlerin planlanmasında, çocuklarınızın size yardımcı olmasına izin verin.

* Çocuğunuzun ölen yakınıyla ilgili hissiyatını ifade edebileceği bir “duygu kutusu” oluşturmasına, “günlük” tutmasına veya bir “sunum” hazırlamasına yardımcı olun.

* Vefat eden kişi adına her yıl bir ağaç dikmek, dost ve akrabalarınıza yemek vermek gibi etkinlikler düzenleyebilirsiniz.

* Acınızı, ölen kişiye duyduğunuz minnettarlıkla dengeleyerek hüzne boğulmaktan kurtulabilirsiniz. Bununla tek başınıza baş edemiyorsanız profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

Unutmayın! Sevdiğinizi unutamazsınız, sadece yokluğuna alışabilirsiniz.
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
Zika virüsü bulaşan bebekler
Kanada ve Şili hariç Amerika kıtasındaki tüm ülkeleri tehdit eden Zika virüsünün, Avrupa'ya da sıçramasının ardından tüm dünyada alarma geçildi.


En Çok Okunanlar