Biruya

Biruya Haber Portalı


14:10, 29 Ocak 2016 Cuma
Sanatla terapi mümkün

Sanatla terapi mümkün

Sanatla tedavi eden bir terapi yöntemi olan ergoterapinin, tıbbi bir tedavi yöntemi olarak nörobilimde de önemli bir yeri var
Biruya.Com

Sanatla terapi çok yeni bir tedavi yöntemi. Şarkı söyleyerek, dans ederek ya da hikâye anlatarak kişinin kendini ifade etmesini sağlıyor.

Meydan Gazetesi'nde yer alan habere göre; sanatla tedavi eden bir terapi yöntemi olan ergoterapinin, tıbbi bir tedavi yöntemi olarak nörobilimde de önemli bir yeri vardır. Bu yöntem insanın mümkün olan her yolla; şarkı söyleyerek, dans ederek, hareketle, hikâye anlatarak, resim çizerek, ebru yaparak kendisini bütünüyle ifade etmesine imkân veriyor. Ayrıca kişiye yaşamında istediği yönde değişim ve dönüşüm sağlama cesaretini kazandırıyor.

Üsküdar Üniversitesi Müzik Terapi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Sevda Asqarova, sanatla tedavinin kişinin kendini ifade etmesine imkân verdiğini belirtiyor.

Asqarova, bu terapi yöntemiyle ilgili şunları söylüyor: “Sanatın tüm alanlarından faydalanan ergoterapi, insanda heyecan ve hayranlık uyandıran aktiviteler içeren önemli bir tedavi birimidir. Bireylerin beyninde ve ruhunda kendi içsel güç ve potansiyellerini keşfetmelerini sağlayan, insanların farkındalıklarını arttıran, yaşamlarında istedikleri yönde değişim ve dönüşüm yapabilmeleri için gereken cesareti kazandırmasını sağlamaktadır.”

Asqarova'ya göre ergoterapi; insana zihin, beden, ruh ve duygulardan oluşan bir bütün olarak bakıyor ve çok çeşitli anlamlar yüklüyor. Elde edilen veriler sanatla çalışmaların beyinde işlenirken hangi süreçlerden geçtiğini gösteriyor. Asqarova, “Bu yeni tedavi yöntemi, nörobilim dünyasında ‘ergoterapi etkisi' olarak yeni bir bilim dalı olarak görülüyor. Daha efektif bir özellikle taşımasıyla da davranış biliminde yeni bir adım. Ayrıca yaratıcı-sanatsal argümanları kullandığı için kendi alanında özgün ve bilimsel yöntemler geliştirmeyi sağlıyor.”
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
Zika virüsü bulaşan bebekler
Kanada ve Şili hariç Amerika kıtasındaki tüm ülkeleri tehdit eden Zika virüsünün, Avrupa'ya da sıçramasının ardından tüm dünyada alarma geçildi.


En Çok Okunanlar