Biruya

Biruya Haber Portalı


11:06, 03 Şubat 2016 Çarşamba
Sevgi ve ilginin olmadığı evlilik, güneş görmeyen ev gibi karanlıktır

Sevgi ve ilginin olmadığı evlilik, güneş görmeyen ev gibi karanlıktır

Mutlu bir evlilikte olmazsa olmazlardan ikisi; ilgi ve sevgi. İlgi bir duvarın tuğlası, sevgi ise sıvasıdır. İlgi soba ise sevgi onun ateşidir. Soba olmadığı zaman ateş nerede yanacak?
Sevgi ve ilgide cimri olmayın

Kimi erkek sevgisini kalbinin en derin köşesinde saklar. Zengin cimri gibidir. Oysa para yerinde harcandığında güzel olduğu gibi sevgi de yerinde kullanılmalı. Nasıl ki, musluğu açmadığınızda su akmazsa, kalbinizdeki sevgi denizini dilinizden akıtmadığınızda sevginiz belli olmaz. Çiçekler bile sevgi ve ilgi bekler. Aksi halde kurur.

Eşinize sevgi kredisi açın

Akıllı bir erkek, eşine sevgi kredisi açmalı. Eşler, “Eşim beni seviyor mu, sevmiyor mu?” diye papatya falına bakmamalı. Uutmayın, eğer bir toprakta su sızıntısı varsa bunun arkasında büyük bir göl var demektir.

Kanaatkâr olun

İlgi sevgiyi besler. İlgisizlikse sevgi bağından bir parça koparır. Yalnız bu bağı eşinin boynuna sarıp istediği yere sürüklemeye kalkmamalıdır. Her dakika eşinden “Hayatım seni seviyorum, sen şöylesin, böylesin” diye ilgi ve sevgi beklememeli.

Sevgi dilini iyi bilin Kimi eşler birbirlerini çok sevdikleri halde sevgi dillerini bilmezler. Bu sefer de sevilmediği duygusuna kapılırlar.

Masal bu ya fille timsah birbirine aşık olmuş. Fil en güzel ağaç yapraklarını timsaha, timsah da en taze balıkları file ikram etmiş. Bakmışlar ki, fil balık yemiyor. Timsah yaprak. Anlamışlar ki, eşlerinin sevdiğini değil kendi sevdiklerini birbirlerine ikram ediyorlar. Sonra fil hortumuyla denizden tuttuğu en taze balıkları timsaha, timsah da denizin dibindeki en güzel otları file ikram etmiş ve mutlu olmuşlar.

Eşler de kendi doğrularını biribrlerine dayatmak yerine, sevgi dilini iyi bilmeliler.

“Hep bana hep bana” demekten vazgeçin

Eşinin her söz ve davranışından sonra “Zaten sen beni sevmezsin ki benimle ilgilenesin” denmemeli. Bazen evimizde su kesilebilir. Ama bu suyun yok olduğunu göstermez. Unutmayalım ki, eşlerin yorulduğu, hastalandığı, işinden dolayı sıkıntı içinde olduğu zamanlar olabilir.

Eşinizi eğitmeye kalkışmayın

Sürekli “şöyle hareket et, şöyle davran, şöyle konuş” diyerek eşe çocuk muamelesi yapmak, ilgilenmek değil, ebeveyni gibi onu eğitmeye kalkışmaktır. Bu da sevginin ölüm tuzağıdır.

Kaynak:Ailem Dergisi
  • Yazdır
  • Mail Gönder


İlgili Konular » aile | sevgi | ilgi |

 
Zika virüsü bulaşan bebekler
Kanada ve Şili hariç Amerika kıtasındaki tüm ülkeleri tehdit eden Zika virüsünün, Avrupa'ya da sıçramasının ardından tüm dünyada alarma geçildi.


En Çok Okunanlar