Biruya

Biruya Haber Portalı


11:40, 10 Şubat 2016 Çarşamba
Hamilelere hurafe uyarısı

Hamilelere hurafe uyarısı

Prof. Dr. Tansu Küçük, hamile kalmayı planlayanlar ve anne adaylarının "Çift canlıyım, 2 kişilik yemem lazım" ve "Mutlaka sol yanıma yatmalıyım" gibi hurafelerden uzak durması gerektiğini belirtti.
Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük, hamile kalmayı planlayanlar ve anne adaylarının uzak durması gereken hurafeleri sıralayarak, önerilerde bulundu.

Hastaneden yapılan açıklamada, Küçük'ün hurafelere ilişkin uyarı ve önerilerine yer verildi. "Çift canlıyım, 2 kişilik yemem lazım" sözünün yanlış olduğunu ifade eden Küçük, gebelik boyunca büyüyen fetusun tüm ihtiyaçlarını anneden aldığını kaydetti. Küçük, gebeliğin ilk 3 ayında kalori artışına gerek olmadığını, ikinci üç ay için günlük 350 kalori, son üç ay için de günlük 450 kalori artışın yeterli olduğunu vurguladı.

"Sol yanıma yatmalıyım inanışı yanlış"

"Mutlaka sol yanıma yatmalıyım"ın da yanlış olduğunu vurgulayan Küçük, rahat uyku uyunabilen her pozisyonda yatılabileceğini belirtti.

Yanlış olan bir başka inanışın da, gebelik sırasında zehirli maddelerden kaçınmak için köylerden süt, peynir ve et alınması, balık tüketmekten kaçınılması gerektiği düşüncesi olduğunu ifade eden Küçük, "Kontrolsüz tavuk eti ve köy yumurtası da tehlikeli olabilir, tüberküloz bile bulaşabilir. Yeni sağılmış sütü sadece kaynatmak da yeterli olmayacağından hamilelikte günlük şişe süt tüketilmelidir" dedi.

"Tüp bebek yaptırırsam genelde ikiz-üçüz bebeğim olur" düşüncesinin doğru olmadığını belirten Küçük, 2'den fazla embriyo transferinin yasak, tek embriyo verildiğinde ikiz gebelik olma şansının az olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA
  • Yazdır
  • Mail Gönder


İlgili Konular » hamilelik | hurafe |

 
Zika virüsü bulaşan bebekler
Kanada ve Şili hariç Amerika kıtasındaki tüm ülkeleri tehdit eden Zika virüsünün, Avrupa'ya da sıçramasının ardından tüm dünyada alarma geçildi.


En Çok Okunanlar